O nás

Vážení návštěvníci,

je nám potěšením Vás přivítat v našem leteckém muzeu. V roce 2017 oslavil náš Air Park ve Zruči 25 let. Sice sbíráme a zachraňujeme letadla od roku 1990, ale to jsme měli jen pár kusů v naší rodné sousední obci Druztová. Základem místa pro Air Park Zruč se stal letoun IL-14FG, který už se k nám nevešel a starosta obce nám neumožnil pro něj získat příhodné místo. Na Vánoce 1992 jsme přivezli na louku Air Parku první kus – vrtulník Mi-8. IL-14FG jsme sem vozili po částech.

Čelní poutač v našem muzeu je TU-104, který byl umístěn poblíž vchodu do muzea tak, aby částečně vyčníval směrem k parkovišti. Účelem tohoto umístění bylo využití křídel letadla k poskytnutí stínu pro automobily návštěvníků.

Naše největší a nečekaná novinka je vládní letoun TU-154M. Celá akce byla dobře zveřejněna v tisku, televizi a také na internetu (viz Druhé „Tůčko“ zachráněno!). Kvůli tomuto kusu budeme dělat velké přesuny našich letadel v expozici i depozitáři. Některé už jsou patrné teď.

Možná se někteří návštěvníci ptají, proč v muzeu máme dva návštěvní okruhy: malý a velký. Překvapivě je hlavním důvodem fakt, že ne všichni návštěvníci jsou ochotni dodržovat (a dokonce i jen přečíst) řád prohlídky čítající čtyři jednoduché zásady. A tak rozdělení na základní a speciální oddělení pomáhá pracovníkům muzea snadněji zajistit bezpečnost návštěvníků a ochranu muzejních exponátů. Speciální oddělení obsahuje některé cenné kusy, a je proto určeno především pro odborníky, fandy letecké techniky.

Tento krátký úvod poskytuje jen malý příklad toho, jak se chystáme zdokonalit naše muzeum v tomto roce – tak, aby byli plně spokojeni jak letečtí experti, tak laici. Kdyby se přece jen našlo ještě něco, co bychom pro Vás mohli udělat, neváhejte nás prosím kontaktovat. Ať jste náš pravidelný host nebo jste v našem muzeu poprvé, vždy oceňujeme příležitost překonat Vaše očekávání.

 

Karel Tarantík - zakladatel muzea
Karel Tarantík – zakladatel muzea

 

 

Nejlepší aplikace proti nevyžádaným hovorům: Nevolejte.cz

https://i0.wp.com/nevolejte.cz/images/nevolat.png?w=474